7. dzień: boskie emocje

10 grudnia 2015
Zdjęcie
(4)

Dzisiejszy dzień festiwalowy jest emocjonujący i pełen zaskakujących kontrastów.
Wystartowaliśmy przed południem z pokazem towarzyszącym festiwalowi: PEREGRINUS - wędrujący spektakl uliczny Teatru KTO - zderzył tym razem wizję świata przepełnionego konsumpcją z przestrzenią Bonarka City Center.
Pokazy konkursowe (Inferno) zaczęliśmy od "Morfiny" w reż. Eweliny Marciniak.
Slapstickowo-wodewilowy spektakl, oparty na nagrodzonej Paszportem POLITYKI głośnej powieści Szczepana Twardocha,  zestawia tożsamościowe dylematy z doświadczeniem drugiej wojny światowej, w rytm muzyki na żywo zespołu Chłopcy Kontra Basia.
Drugi konkursowy pokaz to "Kto się boi Virginii Woolf?" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, który psychologiczną walkę postaci w klaustrofobicznej przestrzeni, przełamuje projekcjami kreskówek z Myszką Mickey.
W naszym festiwalowym niebie (Paradiso: Młodzi Twórcy) dziś dwukrotnie Anna Karasińska z "Ewelina płacze", która buduje specyficzną sytuację teatralną. Aktorzy usiłują zagrać samych siebie, a jednocześnie zmagają się z obiegowymi wyobrażeniami na własny temat.
Dzień zakończy "Kantor Downtown" - projekt realizowany przez Jolantę Janiczak, Joannę Krakowską, Magdę Mosiewicz i Wiktora Rubina,
który w stulecie urodzin Tadeusza Kantora, trzydzieści sześć lat po pierwszym pokazie Umarłej klasy w teatrze La MaMa w Nowym Jorku, polecieli do Stanów Zjednoczonych, by przywieźć nagrania rozmów z awangardą tamtych lat, tkwiącą w podziwie dla geniuszu Kantora. Pokaz o godz. 21.00 jest wydarzeniem specjalnym Boskiej Komedii, która ma przyjemność polecać je boskim widzom jeszcze gorące: zaledwie dwa tygodnie po premierze.