9. boski dzień: nocą wyniki konkursu

12 grudnia 2015
Zdjęcie
(3)

Gorące emocje festiwalowe sięgną dziś zenitu. Rozpoczynamy ostatni dzień prezentacji spektakli z Konkursu Polskiego (INFERNO), a nocą poznamy jego laureatów.
Dzisiejsze pokazy konkursowe to "Apokalipsa" w reż. Michała Borczucha, inspirowana losami dwóch postaci, Oriany Fallaci i Piera Paola Pasoliniego (godz. 17:00). Częściowo improwizowane dialogi, przerysowane gesty i czynności, pulsujące w takt muzyki skomponowanej przez Bartosza „Pleqa” Dziadosza, odsłaniają moralny, duchowy i ideologiczny upadek Europy. Z kolei w "Hamlecie" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego tytułowy bohater, rozszczepiony na trzy postacie, grane przez aktorów trzech różnych generacji, wciąga widzów w nieprzewidywalną, pełną prowokacji estetycznych i ideowych grę z ich oczekiwaniami dotyczącymi inscenizacji kanonicznego tekstu (godz. 20:00).
Po obydwu spektaklach zapraszamy boskich widzów na spotkanie z twórcami.
Klamrą dzisiejszego dnia będą prezentowanii dwukrotnie (godz. 15:00 i 20.00) "Aktorzy żydowscy" w reż. Anny Smolar z sekcji Paradiso (Młodzi Twórcy). Reżyserka, wraz z dramaturgiem, Michałem Buszewiczem, zastanawia się nad ulotnością i ideologicznym uwikłaniem tożsamościowych wyznaczników wokół „żydowskości”, jak i problemami z aktorstwem jako takim.
Wyniki konkursu poznamy gdy zapadnie noc i jury zakończy - zapewne jak co roku burzliwe - obrady. W tym roku na zaproszenie Boskiej Komedii spektakle oceniają: Alja Predan, Carena Schlewitt, Stefan Schmidtke, Ramon Simó, Ahmed El Attar i Celso Curi. Werdykt boskiego jury nie zakończy jednak jeszcze festiwalu. Dzień później zaprosimy naszych Widzów na na intrygującą debatę oraz na dwa spektakle: "KARSKIEGO HISTORIA NIEPRAWDZIWA" w reż. Julii Mark (Paradiso) i "PLAC BOHATERÓW" w reż. Krystiana Lupy, który jest wydarzeniem specjalnym festiwalu i zarazem polską premierą sztuki.