Zapowiedź drugiego dnia: kumulacja premier

05 grudnia 2015

Drugi Dzień Boskiej Komedii zaczynamy w samo południe,
spotkaniem z reżyserem Iwanem Wyrypajewem oraz ekipą spektaklu "Nieznośnie długie objęcia". Premiera tej sztuki uświetniła w piątek otwarcie ósmej edycji naszego festiwalu.

Rozmowy z twórcami "Objęć" poprowadzi znany krytyk teatralny Jacek Cieślak. Do Centrum Festiwalowego w Bunkrze Sztuki zapraszamy zarówno osoby, które miały okazję obejrzeć już spektakl rosyjskiego reżysera, jak i tych, którzy wybierają się na sobotni wieczorny pokaz "Nieznośnie długich objęć", a także widzów, którzy zobaczą tę sztukę dopiero w niedzielę (wszystkie pokazy o godz. 20.00 w Narodowym Starym Teatrze, na Dużej Scenie).

Sobota 5 grudnia to kumulacja festiwalowych atrakcji z cyklu Purgatorio (Wydarzenie Specjalne i Towarzyszące).
Jeszcze pełni wrażeń po piątkowej premierze obejrzymy dziś aż dwie kolejne premiery! Będą to "Kalkstein / Czarne Słońce" w reż. Joanny Grabowieckiej oraz "Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka" w reż. Jacka Kozłowskiego.
Pierwszy z wymienionych spektakli jest fascynującą historią największego zdrajcy w historii
polskiego podziemia i powojennej Polski. Człowieka który wydał Niemcom Stefana Grota-Roweckiego, a jego ulubioną metodą pracy wywiadowczej był "romans na rozkaz". Ludwik Kalkstein to Super Polish Hero à rebours. Jego życie staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada (godz. 18.00, Teatr Łaźnia Nowa).

Druga sztuka to druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego. Trzech różnych aktorów wykorzysta szczegóły biografii rzekomych świętości, by dzięki trzem zupełnie odmiennym stylistykom, stworzyć prześmiewczy, ostry portret „polskich super-bohaterów”. Godz. 21.00, Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem.

Więcej o sobotnich premierowych atrakcjach można dowiedzieć się, wchodząc w zakładkę "kalendarium". Życzymy boskiego czytania i do zobaczenia!