INFERNO: Caryca Katarzyna

25 października 2013

Kolejnym spektaklem, który weźmie udział w Polskim Konkursie INFERNO podczas tegorocznej edycji Boskiej Komedii jest Caryca Katarzyna Wiktora Rubina!

Przedstawienie kieleckiego teatru im. Stefana Żeromskiego stawia szereg pytań o to co wyznacza tzw. „historyczną prawdę” i stanowi o niepodważalności pewnych modeli narracji o przeszłości. Przygotowany na podstawie sztuki Jolanty Janiczak spektakl problematyzuje nie tylko postać samej legendarnej Carycy Katarzyny, co bardziej nawet posługuje się jej losami jako rodzajem metafory, mającej odsłonić mechanizmy pisania i produkowania historii. Ambicją dramatopisarki nie jest bowiem bynajmniej dotarcie do obiektywnej wersji wydarzeń o życiu Katarzyny, ani stworzenie jej wiarygodnego psychologicznie portretu. Ukazując sceniczne wydarzenia z perspektywy wyjątkowej kobiety, dopuszczonej do rządów i wielkiej polityki, Rubin i Janiczak roztaczają przed publicznością obraz tresowanego i dyscyplinowanego „w drodze na tron” ciała. Posługują się przy tym dosadnym, docierającym do samego sedna genderowych i kulturowych stereotypów językiem, który nie pozostawia złudzeń co do płciowych ograniczeń nie tylko odległego, historycznego świata. 

______


„Tekst bardzo dobrze zaistniał w swojej scenicznej wersji.
Znakomicie zaaranżowany scenograficznie
przez Mirka Kaczmarka.”

Grzegorz Cuper, Świętokrzyski Miesięcznik Kulturalny Teraz


______


„Niewątpliwą zaletą tego spektaklu jest na pewno obsada aktorska ze świetną kreacją Marty Ścisłowicz, która jako caryca Katarzyna fenomenalnie zadebiutowała na deskach kieleckiego teatru.”

Anna Salamon, portal e-Vive


______


„Historia to tutaj nie tylko obszar plotek i pornograficznej obsceny, ale też tworzywo dla dzisiejszych snów.”

Witold Mrozek, Gazeta Wyborcza