INFERNO: Morrison/Śmiercisyn

29 października 2013

W konkursie INFERNO będziemy mieli okazję zobaczyć spektakl Pawła Passiniego Morrison/Śmiercisyn. W swoim opolskim spektaklu reżyser opowiada o jednym z najbardziej ikonicznych muzyków XX wieku.

W opartym na tekście Artura Pałygi przedstawieniu to jednak nie życie legendarnego wokalisty The Doors jest na pierwszym planie, a raczej jego śmierć i konotacje, jakie uruchamia. Reżysera interesują narosłe wokół artysty mity, którymi żongluje po to, żeby roztoczyć przed widzami gęstą sieć kontekstów i współczesnych skojarzeń związanych niekoniecznie tylko z samym Morrisonem, co bardziej z popkulturową pamięcią o nim. Postać wokalisty pozwala Passiniemu badać możliwości i granice nie wyłącznie artystycznego buntu oraz zastanowić się nad konsekwencjami postępującej amerykanizacji świata. 


______


„Tekst Artura Pałygi, wyreżyserowany przez Pawła Passiniego, działa na zmysły nie mniej niż taniec nagiej aktorki przedstawiony w formie teatru cieni”

Maryna Molińska, „Teatr dla Was”


______

 „Spektakl o Jimie Morrisonie Pawła Passiniego to jedna z najlepszych produkcji teatralnych ubiegłego roku” 

bydgoszcz.gazeta.pl

______


„Dudziński w rolę Morrisona włożył cały swój talent muzyczny i wokalny, dawne, wyniesione jeszcze ze szkoły we Wrocławiu, umiejętności lalkarskie oraz szaleństwo człowieka wychowanego w rodzinie artystycznej”

Maciej Nowak, „Przekrój”