Pierwszy tytuł INFERNO

24 października 2013

Ujawniamy pierwszy festiwalowy tytuł! W ramach konkursu INFERNO pokażemy autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich…, który jest produkcją Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia.

Przedstawienie inspirowane jest wydarzeniami, jakie rozegrały się w 1835 roku w pewnej normandzkiej wsi. Młody człowiek, Piotr Rivière, zamordował matkę, siostrę i brata, a schwytany i skazany na śmierć, opisał w szczegółowej relacji wszystko, co doprowadziło do zbrodni. Ramą inscenizacyjną spektaklu staje się rozprawa sądowa, podczas której Piotr Rivière wyjawia w obliczu teatralnych widzów - będących zarazem uczestnikami procesu - motywy swojego postępowania. Reżyserka pokazując historię zbrodniarza z wielu perspektyw ujawnia arbitralność naszych sądów i opinii oraz każe zrewidować pochopnie podejmowane oceny. W odróżnieniu od książki pod redakcją Michela Foucault Ja, Piotr Riviere, w której postępowanie zabójcy zostało poddane naukowej analizie, Duda-Gracz stara się zrozumieć jego postępowanie i dojść do psychologicznych, społecznych ale także emocjonalnych przyczyn mordu.

_______


„Spektakl gęsty jest od znaczeń,
przeznaczony do wielokrotnego oglądania (…)”

Małgorzata Matuszewska,
Polska Gazeta Wrocławska

_______

 

„Rozmach inscenizacyjny, konsekwentnie zbudowana opowieść, świetna gra aktorów, mocne sceny to atuty tego przedstawienia.”

Agnieszka Kołodyńska
www.kreatywnywroclaw.pl

_______


„Wielkość mistrza jest w samoograniczeniu - tyle właśnie dzieli spektakl Dudy-Gracz od doskonałości”


Magda Piekarska,
Gazeta Wyborcza