Otwarcie Festiwalu - „Plastiki” Grzegorza Wiśniewskiego

31 października 2016

Tradycją festiwalowego PURGATORIO jest koprodukcja premier. W tym roku - prócz spektaklu Evy Rysovej - „Wieloryb The Globe”, Boska Komedia będzie także współproducentem „Plastików” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, przedstawienia realizowanego wspólnie z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

Spektakl oparty jest na najnowszym dramacie Mariusa von Mayenburga, w którym niemiecki autor, z charakterystycznym dla siebie poczuciem ironii, przygląda się współczesnej klasie średniej. W epicentrum dramatu znajduje się mieszczańska rodzina. Indywidualne kryzysy tożsamościowe jej członków - przypominającego ekscentrycznego i cynicznego doktora House’a - ojca rodziny, jego cierpiącej na nerwicę natręctw żony, na co dzień pracującej jako asystentka znanego artysty i targanego emocjami, wrażliwego, acz zbuntowanego nastolatka zostają skonfrontowane z oceną postronnego obserwatora, którym staje się nowo zatrudniona sprzątaczka - Jessica. To właśnie ona stanie się obiektem zainteresowania artysty, który nie stawiając granicy między życiem a sztuką, buduje wokół jej osoby swój najnowszy, artystyczny projekt.

Co z tekstem Mayenburga robi Grzegorz Wiśniewski? O tym przekonamy się już 8 grudnia, podczas otwarcia 9-tego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.