Gwiazda irańskiego kina w jury Konkursu INFERNO

18 listopada 2016

Tym, co wyróżnia Boską Komedię na tle innych festiwali teatralnych jest obecność międzynarodowego jury. Aktorzy, kuratorzy, dyrektorzy festiwali i krytycy teatralni z Iranu, Japonii, Chile, Finlandii i Wielkiej Brytanii spojrzą na polski teatr z nieco innej perspektywy, być może odsączając jego esencję od społeczno-politycznego kontekstu, który wciąż dominuje w rodzimej krytyce. Tegoroczne dyskusje wokół polskiego teatru zapowiadają się bardzo emocjonująco. Pięciu zagranicznych gości reprezentujących zupełnie różne tradycje teatralne i wywodzących się z różnych kręgów kulturowych będzie miało za zadanie wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszych spektakli, ról, scenografii, muzyki i innych scenicznych elementów. Z wielką niecierpliwością i nieskrywaną ciekawością czekamy na to spotkanie. 

W jury tegorocznego INFERNO zasiądzie m.in. Ramona Shah, irańska aktorka, reżyserka, kuratorka i modelka. 

Ramona Shah studiowała aktorstwo na Azad Art and Architecture University. Brała także udział w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Jeana Louisa Martinelliego. Jej najważniejsze kreacje teatralne to role w spektaklach: „Pokój na szóstym piętrze” w reżyserii Hamid Reza Falahati, „Makbecie” w reżyserii Hossaina Noshir czy „Olivier Twist” Asghara Khalili. 

Była jurorką na licznych festiwalach teatralnych, m.in. na Aftaab Regional Theatre Festival. Jest także dyrektorką festiwalu International Division oraz trzeciego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Baran e Rahmat. Prowadzi warsztaty aktorsko-ruchowe.

 Spośród jej najważniejszych ról filmowych, wymienić należy udział w „Shirin” Abbasa Kiarostami’ego i w filmie „Drogi Ojciec” Nasera Khemira.