Werdykt

15 grudnia 2013

Werdykt jury 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia

O godzinie pierwszej w nocy 15 grudnia 2013 zapadł werdykt jury w składzie: David Dower (przewodniczący jury), Matthias Frense, Rainer Hofmann, Bia Junqueira, Shen Lin, Elisabeth Schweeger, Leman Yilmaz.

W tym roku jury Boskiej Komedii było wyjątkowo jednogłośne i za najlepsze przedstawienie uznało „Nietoperza” w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa. Jury postanowiło nagrodzić spektakl, któremu udało się podjąć trudny i wzbudzający kontrowersje temat eutanazji i wskazać,  że odpowiedzialność za etyczne wybory spoczywa na barkach nas wszystkich. Jury było także pod wrażeniem wysokiego poziomu gry aktorskiej, scenografii i reżyserii. 50 tys. zł, nagrodę funduje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.


Wybór najlepszego reżysera sprawił członkom jury najwięcej trudności, docenili wysoki poziom wszystkich prezentowanych przedstawień. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymała Monika Strzępka za spektakl „Courtney Love” z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jury doceniło Monikę Strzępkę za wyjątkowe metody pracy z aktorami, dystans i poczucie humoru, bezpretensjonalność i brak próżności, a także za umiejętność gry z konwencjami teatralnymi. 10 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Spektakl „Courtney Love” otrzymał nagrodę pozaregulaminową dla najlepszego zespołu aktorskiego, którego wirtuozerska gra sprawiła, że cztery godziny stały się prawdziwą teatralną ucztą. 10 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Najlepsza pierwszoplanowa rola męska: Tomasz Nosinski, którego występ odznaczał się świeżością ,wyczuciem ironii, poczuciem humoru i pokazywał, że za każdą wielką kobietą stoi konkretny mężczyzna. 10 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Najlepsza aktorka: Marta Ścisłowicz ("Caryca Katarzyna"). Jury doceniło hojność i wdzięk, który sprawił, że cała ekipa aktorska była zgrana i że publiczność mogła doświadczyć niesamowitego teatralnego eksperymentu. Ten występ redefiniuje założenia i zasady polityki cielesności, w nowy sposób naświetlające kwestie seksualności, tożsamości i gender. 10 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Drugoplanowa aktorka: Roma Gąsiorowska („Nietoperz”) za szczególną umiejętność równoczesnego przeżywania emocji kobiecej postaci wraz z odautorskim komentarzem. Wyjątkowo inteligentnie zbudowana rola. 5 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Drugoplanowa rola męska: Włodzimierz Dyła za rolę Boga w spektaklu „Na Boga!”, ta nagroda jest przy okazji docenieniem spektaklu, który dotyka kontrowersyjnego tematu polskiej wiary, a przy tym jest trudną i ambitną produkcją. Dyła w końcowym monologu perfekcyjnie podsumowuje ponad trzygodzinne przedstawienie. 5 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Najlepsza scenografia – nagroda dla Michała Korchowca, za scenografię do przedstawienia „Courtney Love” za skomplikowane i wielopoziomowe zbudowanie świata złożonego z artystycznych aspiracji, malwersacji, nadużyć branży muzycznej i utopijnych snów, które składają się na opowieść o Nirvanie i Courtney Love. 10 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Najlepsza muzyka: Piotr Dziubek na ścieżkę dźwiękową do przedstawienia „Ja Piotr Rivere…”, za ambicje i ryzyko podejmowane w procesie tworzenia nowych jakości i relacji pomiędzy muzyką głosem i ciałem. 10 tys. zł, nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.