zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Wałęsa w Kolonos

DATA   GODZINA   MIEJSCE
8 grudnia 2018
  21:30
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Bartosz Szydłowski

Autor

Jakub Roszkowski

CZAS TRWANIA

70 min.

Bilety

50 / 30

„Wałęsa w Kolonos” Kuby Roszkowskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego pokazuje tragiczny klincz Polaków, którzy uwikłani w swoje niezmienne spory, odnawiają kategorię fatum.

Konfrontuje Polaków z przyszłością. Szydłowski i Roszkowski stawiają głównego bohatera i nas wszystkich nad przepaścią, o której pisał Wyspiański w „Weselu”. Wieszczy to scena pogrzebu Wałęsy pokazanego w kostiumie greckiego mitu. Po śmierci głównego bohatera otwiera się przestrzeń pustki, bez względu na to jak był kochany czy znienawidzony, bo przecież ostatecznie najważniejszy jest czas, kiedy w 1980 i 1989 r. przynajmniej 10 mln Polaków z rodzinami uważało Wałęsę za herosa, który przywrócił wolność i nadzieję.

Nie bez znaczenia jest to, że odwołujący się do poczucia wspólnoty spektakl grany jest w pragnącej odnawiać ją nowohuckiej Łaźni Nowa, bo tam rozpad społeczeństwa jako wspólnoty jest jeszcze bardziej przerażający. Znowu przypomina ogarnięty chaosem tłum z pierwszej sceny. Jak mówi Atena/Danuta Wałęsowa (Anna Paruszyńska) Polacy nie przypominają Greków, którzy wiedzieli, że ich herosi są niedoskonali, a cenili za to, że pokonując swoje niedoskonałości i ułomności – dokonywali cudów odwagi. Tak jak Wałęsa.

Autorzy spektaklu nie wybielają Wałęsy. Rodzajowo gra go Jerzy Stuhr, z charakterystycznymi wąsami, w znamiennym garniturku i Matką Boską w klapie. Jego bohater nie tai, że ma w biografii epizody wstydliwe. Problem Polaków polega na tym, że dyskredytując swoich herosów - stawiają na pomnikach ludzi trzeciorzędnych, których biografia najpewniej nie przetrwa próby czasu.

Zespół

Reżyseria: Bartosz Szydłowski

Tekst: Jakub Roszkowski

Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Małgorzata Szydłowska

Muzyka: Dominik Strycharski

Choreografia: Tomasz Wesołowski

Multumedia, kamery: Przemysław Fik

Obsada

Jerzy Stuhr, Szymon Czacki / Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Anna Paruszyńska, Dominik Stroka, Marta Zięba oraz Wilhelm Fik

Chór: Maria Bareła, Włodzimierz Bareła, Barbara Borkowska, Małgorzata Ciaranek, Monika Ciesielska, Roma Cieśla, Barbara Dziedzic, Stanisław Dziedzic, Julia Goryczko, Beata Hejmo, Diana Kaczor, Iwona Karcz, Magdalena Kostrubiec, Natalia Kowalik, Grażyna Ladra, Julia Marzec, Marta Mirek, Hanna Napora, Paulina Napora, Małgorzata Ordys-Marzec, Agata Ordys, Krzysztof Piła, Katarzyna Syska, Izabela Szalewska, Patrycja Walczykowska, Wiktoria Wilk, Dominika Zając, Nina Zarzycka-Bem oraz Aleksander Kopański

CMS BYCMS by tenka.pl