zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Mistrz i Małgorzata

DATA   GODZINA   MIEJSCE
8 grudnia 2018
  18:00
  Teatr Ludowy — Duża Scena
Zdjęcie
(2)

Reżyseria

Paweł Passini

Autor

Michaił Bułhakow

Produkcja

Teatr Ludowy

CZAS TRWANIA

180 min.

Bilety

bilety dostępne w kasie Teatru Ludowego

Jaki diabeł skusił Adaptatora powieści Michaiła Bułhakowa, że podjął próbę zmierzenia się z kultowym tekstem i zrozumienia jego autora i świata, z którego wyrosła ta opowieść? Świata, który – wydawało się – ma być już wolny od „opium dla ludu”, a jednak… Czy Diabeł w Moskwie Bułhakowa nie był bardziej prawdziwy niż w dzisiejszym Krakowie? Czy niewiara Bułhakowa nie była bardziej metafizyczna niż wiara dzisiejszych „wierzących”?
Diabelski korowód świty Wolanda przybył do miasta. Chce je poznać, dowiedzieć się, jak żyją ludzie, w co wierzą, co jest dla nich ważne, co lepsze: cuda czy apokalipsa?
Tytułowy Mistrz to pisarz, Małgorzata zaś wierzy w jego pisanie i jest gotowa na wszystko, żeby je ocalić. Ale o czym jest jego powieść? Główni jej bohaterowie to Jeszua i Piłat. A diabeł obserwuje, miesza i sprawdza. W co wierzycie dzisiaj? W co wydaje wam się, że wierzycie? A w diabła też nie? A ci, co nie wierzą w nic, po co żyją? Myślicie, że jak umrą stare religie, nadejdzie ateizm?
Bułhakow mówił o sobie, że jest mistykiem. Nie magia go zajmowała, ale mistycyzm. Jak być mistykiem w świecie, który nie wierzy? Ano tak.
Adaptator przeszedł z Mistrzem Bułhakowem całą drogę tworzenia, ale czy (i jak) wierzy dziś w Twórcę?

Zespół

Na podstawie "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa
Tłumaczenie: Igor Przebinda, Leokadia Przebinda, Grzegorz Przebinda
Adaptacja: Artur Pałyga
Reżyseria: Paweł Passini
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Daniel Słomiński
Choreografia: Franciszka Kierc-Franik
Elementy iluzjonistyczne: Roman Słomka
Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk
Multimedia, wizualizacje: Maria Porzyc, Agnieszka Wilczeniuk
Inspicjent: Anita Wilczak-Leszczyńska
Sufler: Martyna Rezner

 

 

Obsada

Stanisław Berny (gościnnie), Weronika Kowalska, Jagoda Pietruszkówna, Anna Pijanowska, Iwona Sitkowska, Piotr Franasowicz, Andrzej Franczyk, Krzysztof Górecki, Paweł Janyst (gościnnie), Cezary Kołacz, Wojciech Lato, Tadeusz Łomnicki, Maciej Namysło, Jan Nosal, Piotr Piecha, Piotr Pilitowski, Ryszard Starosta, Jacek Wojciechowski, Roman Słomka (gościnnie), Franciszka Kierc-Franik (gościnnie)

CMS BYCMS by tenka.pl