zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Dom dźwięku

DATA   GODZINA   MIEJSCE
14 grudnia 2018
14 grudnia 2018
  15:00
16:30
  MOS Małopolski Ogród Sztuki
Zdjęcie
(8)

Reżyseria

Wojtek Blecharz

Autor

Ariel Efraim Ashabel

CZAS TRWANIA

70 min.

Bilety

65 / 40

Wojtek Blecharz, polski kompozytor i oboista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i doktorant na University of California w San Diego – dał się już poznać nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od dłuższego czasu nurtuje go temat obecności człowiek w w świecie dźwięku. W tle są związane z muzyką zjawiska społeczne kojarzone z uczestnictwem w muzykowaniu bądź jego zanikiem. Blecharz ubolewa nad tym, że obecnie tylko nieliczni kompozytorzy tworzą muzykę z myślą o szerokiej grupie odbiorców, tak jak było to jeszcze do II wojny światowej, gdy przedstawiciele różnych grup społecznych spędzali wolny czas, grywając dla towarzyskiej przyjemności dzieła i arcydzieła największych mistrzów.

„Dom Dźwięku” jest instalacją performatywną, dzięki której publiczność może obcować z muzyką aktywniej niż zazwyczaj, gdy rodzaj muzyki pozycjonuje społecznie i współtworzy kanwę podziałów, snobizmów i gier towarzyskich. Blecharz dąży do tego, by perfekcyjne wykonanie jego partytury przyniosło stworzenie „współbrzmiącej wspólnoty”.

Pozytywnym kontekstem dla Domu Dźwięku jest dawny Dom Kultury, egalitarne miejsce spotkań, wspólnego spędzania czasu, dzięki któremu muzyka nabiera większego sensu niż w filharmonii czy prestiżowych salach koncertowych, ponieważ stanowi platformę nawiązanie długotrwałych więzi. Projekt Blecharza nie projektuje wszystkich nut muzycznego spotkania, ponieważ duża część partii pisana jest na żywo przez uczestników, którzy mogą rozwijać i improwizować zadany temat bądź zaproponować własny. Wtedy stają się mieszkańcami „Domu dźwięku”.

Zespół

Reżyseria, muzyka: Wojtek Blecharz

Dramaturgia: Ariel Efraim Ashabel

Światło, obrazy, wideo: Michał Jankowski

Obsada

Obsada: Bożena Adamek, Lidia Bogaczówna, Halina Jarczyk Ewelina Przyzbyła, Andrzej Bonarek, Tadeusz Zięba

Muzycy: Sara Haber, Dariusz Rogowski

CMS BYCMS by tenka.pl