Rohtko , scena 2
ROHTKO
Reżyseria:
Łukasz Twarkowski
Tekst:
Anka Herbut
Czas trwania:
235 minut

Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznej Boskiej Komedii, sensacja łotewskiego sezonu teatralnego. Łukasz Twarkowski zaczynał jako asystent Krystiana Lupy, samodzielnie pracował miedzy innymi w krakowskim Narodowym Starym Teatrze, ale niepodrabialny charakter reżyserskiego pisma wypracował sobie, pracując na Litwie, gdzie przygotował dwa głośne przedstawienia „Lokis” i „Respublica”, oraz właśnie realizując „Rohtko” w Rydze. Przestawione litery w nazwisku słynnego malarza nie są przypadkiem, gdyż Twarkowski wraz z dramaturżką i autorką znakomitego tekstu Anką Herbut, zastanawiają się nad autentycznością i fałszem w sztuce. Historia sprzedanego za 8,5 mln dolarów obrazu, którego nie namalował Rothko służy jako pretekst do zadania pytania, czy falsyfikat może wywoływać prawdziwe emocje. A jak ma się do tego chińska koncepcja shanzai, która neguje tradycyjny podział na kopię i oryginał?

Twarkowski proponuje wielowątkową, wielopłaszczyznową narrację, swobodnie miesza czasy i miejsca akcji, bawi się sceniczną umownością. „Rohtko” to teatr totalny, angażujący na cztery, błyskawicznie mijające godziny pełną uwagę widzów, a przez to emocjonalnie dotkliwy. Nazwano ten spektakl baletem ekranów, bo jest ich wiele i każdy odgrywa niemożliwą do pominięcia rolę. Z powodu technicznego zaawansowania taki spektakl nie mógłby powstać w Polsce, dlatego warto wybrać się w festiwalową podróż do Teatru Kochanowskiego w Opolu, który jest koproducentem widowiska. Podczas festiwalu odbędzie się zaledwie drugi set polskich prezentacji „Rohtko”, więc do tej pory widziało go niewielu. Kiedy pojawi się następna okazja – nie wiadomo. Tymczasem Twarkowski wytycza szlak dla nowego teatru w Europie. I wreszcie mamy go na wyciągnięcie ręki.

Uwaga! Pokaz spektaklu odbywa się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W cenę biletu wliczony jest przejazd autobusem z Krakowa do Opola oraz z powrotem. Autobusy odjeżdżają o godzinie 13:30 z parkingu Kiss&Ride na Placu Jana Matejki w Krakowie.

Sekcja Biała strzałka w prawo
Purgatorio
Premiera: 9 kwietnia 2022 r.
Anka Herbut
dramaturgia
Fabien Lede
scenografia
Svenja Gassen
kostiumy
Paweł Sakowicz
choreografia
Lubomir Grzelak
muzyka
Jakub Lech
wideo
Eugenijus Sabaliauskas
światła
Mārtiņš Gūtmanis, Diāna Kaijaka, Adam Zduńczyk
asystentka i asystenci reżysera
Bastian Stein
asystent kostiumografki
Linda Šterna
asystentka dramaturżki
Adam Zduńczyk
asystent wideo
Ingmāra Balode
tłumaczka tekstu
Diāna Kaijaka, Elza Marta Ruža
tłumaczki na próbach
Indra Laure / Iveta Bosa / Urszula Kraska
inspicjentka
Ginta Tropa
producentka
Michał Rogulski
współpraca kuratorska
Arturs Gruzdiņš, Jonatans Goba
operatorzy kamer
Uldis Grass, Didzis Cielava, Māris Butlers, Maciej Przybylski, Konrad Stempień
dział dźwięku i wideo
Zenta Boboviča, Annika Auziņa, Halina Rimpler
rekwizytorki
Gabriela Niekrawiec
garderobiana
Dainis Sumišķis, Arnis Odnakišs, Kristaps Kukša, Tomasz Ordaszewski, Jan Pydych
dział światła
Mārtiņš Vilumsons, Rūdolfs Štrāls, Valters Zeltiņš, Ignats Rogozins, Pāvels Busigins
obsługa sceny
Roberts Rudzītis, Dāvis Rābants, Jānis Jugno, Mārtiņš Solovjovs, Grzegorz Romanowski,
obsługa sceny
Zbigniew Kuleczko, Arkadiusz Kulasza, Alexander Wodecki, Piotr Kajdrys
obsługa sceny
Obsada:
Juris Bartkevičs, Kaspars Dumburs, Ērika Eglija-Grāvele, Yan Huang, Andrzej Jakubczyk (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), Rēzija Kalniņa
Katarzyna Osipuk (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), Artūrs Skrastiņš, Mārtiņš Upenieks, Vita Vārpiņa, Toms Veličko, Xiaochen Wang